Operacja zaćmy i jaskry na NFZ lub prywatnie - Kolejki i czas oczekiwania

Operacja zaćmy i jaskry na NFZ lub prywatnie - Kolejki i czas oczekiwania

Operacje zaćmy i jaskry są dwoma z najczęściej wykonywanych procedur w dziedzinie okulistyki jak i na NFZ tak i prywatnie. Zarówno zabieg usuwania zaćmy, jak i operacja jaskry mogą być wykonywane zarówno na Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ), jak i prywatnie. W tym artykule omówimy, czym są te procedury, jak się do nich przygotować, jakie są przeciwwskazania oraz jaki jest czas oczekiwania i koszty związane z operacjami zaćmy i jaskry.

Operacja Zaćmy na NFZ i prywatnie

Czym jest Zaćma? - Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które prowadzi do utraty przejrzystości soczewki. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną, znaną jako soczewka wewnątrzgałkowa.

Jak przygotować się do Operacji Zaćmy?

 1. Konsultacja lekarska: Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z okulistą, który oceni stan oczu i zdecyduje, czy operacja zaćmy jest konieczna. W trakcie konsultacji można również uzyskać informacje dotyczące procesu operacji i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

 2. Badania przedoperacyjne: Przed planowaną operacją zaćmy zostaną wykonane badania, takie jak pomiar ciśnienia w oku, pomiar długości oka i inne badania optyczne. Lekarz może również ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta.

 3. Przyjmowanie leków: Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, ważne jest poinformowanie lekarza o nich. Czasami konieczne jest dostosowanie dawki lub czasu przyjmowania leków przed operacją.

 4. Okres abstynencji przed operacją: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić okres abstynencji od jedzenia i picia przed operacją zaćmy, aby zmniejszyć ryzyko wymiotów podczas zabiegu.

 5. Przygotowanie emocjonalne: Operacja zaćmy to rutynowy zabieg, ale może budzić pewne obawy. Przygotowanie emocjonalne i zrozumienie przebiegu procedury mogą pomóc w zminimalizowaniu stresu.

Przeciwwskazania do Wykonania Operacji Zaćmy

Choć operacja zaćmy jest stosunkowo bezpieczna, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić jej wykonanie. Niektóre z nich to:

 • Aktywna infekcja oka

 • Zaawansowane stadium jaskry

 • Bardzo zaawansowane stadium zaćmy, które może być nie do usunięcia

 • Ciężkie stany ogólnego zdrowia, które zwiększają ryzyko powikłań po operacji

Lekarz oceni pacjenta i uwzględni indywidualne czynniki ryzyka przed zdecydowaniem o wykonaniu operacji.

Czas Oczekiwania na Operację Zaćmy na NFZ

Czas oczekiwania na operację zaćmy może różnić się w zależności od regionu i dostępności świadczeń medycznych. W przypadku procedur wykonywanych na NFZ, czas oczekiwania może być dłuższy ze względu na duże obciążenie systemu opieki zdrowotnej. W niektórych przypadkach, w których operacja jest pilna z powodu zaawansowanego stadium zaćmy, może być przyspieszona.

Koszty Operacji Zaćmy

Jeśli operacja zaćmy jest wykonywana na NFZ, pacjent nie ponosi bezpośrednich kosztów związanych z zabiegiem. Jednak w przypadku wyboru prywatnej kliniki lub prywatnego lekarza okulisty, koszty operacji zaćmy mogą być znacznie wyższe. Koszty obejmują honorarium lekarza, koszty związane z zabiegiem chirurgicznym i materiałami implantowanymi.

Operacja Jaskry na NFZ i prywatnie

Czym jest Jaskra? - Jaskra to grupa schorzeń oka charakteryzujących się uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co prowadzi do utraty pola widzenia. Operacja jaskry ma na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego w celu zahamowania postępu choroby i utraty wzroku.

Jak przygotować się do Operacji Jaskry?

 1. Konsultacja lekarska: Podobnie jak w przypadku operacji zaćmy, pierwszym krokiem jest konsultacja z okulistą specjalizującym się w leczeniu jaskry. Lekarz oceni stan oka i dostosuje plan leczenia.

 2. Badania przedoperacyjne: Przed operacją jaskry mogą być wymagane różne badania, w tym pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka i ocena pola widzenia.

 3. Leki przeciwjaskrowe: W niektórych przypadkach konieczne jest dostosowanie terapii farmakologicznej przed operacją, aby osiągnąć optymalne ciśnienie wewnątrzgałkowe.

 4. Przygotowanie do zabiegu: Lekarz dostarczy szczegółowe informacje na temat operacji, w tym jej rodzaju (np. trabekulektomia, trabekuloplastyka), przebiegu i potencjalnych efektów ubocznych.

Przeciwwskazania do Wykonania Operacji Jaskry

Przeciwwskazania do operacji jaskry mogą obejmować:

 • Ciężkie stany ogólnego zdrowia, które zwiększają ryzyko powikłań po operacji.

 • Brak odpowiedzi na leczenie farmakologiczne lub inne metody leczenia.

 • Zaawansowane stadium jaskry, w którym istnieje znaczna utrata pola widzenia, która jest niemożliwa do odwrócenia.

Lekarz dokładnie oceni każdego pacjenta i zdecyduje, czy operacja jest odpowiednia.

Czas Oczekiwania na Operację Jaskry na NFZ

Czas oczekiwania na operację jaskry również może być zróżnicowany w zależności od regionu i dostępności usług medycznych. W przypadku procedur na NFZ czas oczekiwania może być dłuższy ze względu na obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Koszty Operacji Jaskry prywatnie

Jeśli operacja jaskry jest wykonywana na NFZ, pacjent nie ponosi bezpośrednich kosztów związanych z zabiegiem. Jednak w przypadku wyboru prywatnej opieki medycznej, koszty operacji jaskry mogą być znacznie wyższe i obejmować honorarium lekarza, koszty związane z procedurą chirurgiczną i materiałami implantowanymi.

Warto podkreślić, że indywidualne koszty i czas oczekiwania mogą się różnić w zależności od regionu, placówki medycznej i rodzaju procedury. W przypadku planowania operacji zaćmy lub jaskry, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub placówką medyczną, aby uzyskać konkretne informacje dotyczące dostępności, kosztów i procedur.

Wszelkie prawa zastrzeżone © nfz.net.pl 2024