Gastroskopia i kolonoskopia pod narkozą - prywatnie czy na NFZ?

Gastroskopia i kolonoskopia pod narkozą - prywatnie czy na NFZ?

Badania endoskopowe nie należą do przyjemnych, ale nie są także typowo bolesne. Warto rozważyć zabieg gastroskopii i kolonoskopii pod narkozą (w znieczuleniu ogólnym). Zabieg na NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga dłuższego oczekiwania na wizytę, niż w przypadku zabiegu wykonywanego prywatnie.

Jeśli chcemy wykonać kolonoskopię ze znieczuleniem ogólnym (pod narkozą), musimy iść do prywatnej placówki, ponieważ kolonoskopia pod narkozą na NFZ nie jest standardową procedurą. Czasami zdarza się, że gabinety na NFZ dostają pieniądze na zabieg kolonoskopii, ale to rzadkie przypadki.


 

Gastroskopia na NFZ

Gastroskopia na NFZ wykonywana jest tylko ze znieczuleniem miejscowym, natomiast kolonoskopia na NFZ obejmuje jedynie miejscowe znieczulenie błony śluzowej odbytu. W polskich placówkach standardem jest kolonoskopia bez znieczulenia.

Znieczulenie ogólne do kolonoskopii, czyli kolonoskopia pod narkozą stosowana jest najczęściej u dzieci oraz osób szczególnie wrażliwych.

Pacjent przed badaniem kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym musi być na czczo, po wypiciu specjalnego płynu, który przeczyści jelita. Powinien przyjść z aktualnymi wynikami badań krwi. Przed wykonaniem kolonoskopii anestezjolog przeprowadza wywiad z pacjentem, pyta o przebyte oraz obecne choroby układu krążenia, wątroby czy nerek. Pacjent ma obowiązek poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i alergiach. Jeżeli anestezjolog oraz lekarz chirurg nie znajdą przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia, wtedy podaje się pacjentowi. Po zakończonym badaniu kolonoskopii pacjent powinien pozostać pod nadzorem lekarza do momentu pełnego powrotu świadomości.

Gastroskopia jest badaniem polegającym na bezpośrednim oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie lekarz przeprowadza przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z torami wizyjnymi pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego. Na 8 godzin przed badaniem chory nie może jeść a 4 godziny przed badaniem nie może nic pić ani palić papierosów.

Gastroskopia pod narkozą prywatnie

Gastroskopie pod narkozą czyli znieczuleniu ogólnym można wykonać w prywatnej przychodni. Po podaniu środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i po zakończeniu badania zostaje obudzony. Pozostaje pod obserwacją lekarza do całkowitego obudzenia i powrotu świadomości.


 

Cena gastroskopii i kolonoskopii pod narkozą

Cennik gastroskopii i kolonoskopii pod narkozą w gabinetach prywatnych:

  • Konsultacje gastrologiczne od 100-200 zł

  • Gastroskopia (znieczulenie gardła) cena od 250 PLN

  • Kolonoskopia pod narkozą cena 450 PLN

  • Koszt gastroskopii pod narkozą cena od 320 zł

  • Znieczulenie anestezjologiczne do badań endoskopowych cena od 150-200 zł

NFZ podkreśla, że nie ma funduszy na gastroskopię jak i na kolonoskopię w pełnym znieczuleniu. Brakuje w NFZ pieniędzy na znieczulenie, ale też opiekę lekarską, anestezjologa i pobyt pacjenta na sali po zabiegu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © nfz.net.pl 2022