Rezonans magnetyczny z kontrastem i bez - Na NFZ czy prywatnie?
Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez, na NFZ i prywatnie jest jedną z technik diagnostyki obrazowej, szeroko stosowanej w medycynie. Pomaga w sposób nieinwazyjny na badanie wszystkich wewnętrznych struktur organizmu.
W rezonansie magnetycznym na NFZ czy prywatnie wykorzystuje się możliwość wykrycia chorób ośrodkowego układu nerwowego. Służy do wykrywania guzów w tkankach miękkich jak serce, płuca czy nowotwory narządów rodnych. Bardzo często pacjenci decydują się na rezonans prywatnie, ponieważ czas oczekiwania jest o wiele krótszy niż na NFZ. Na rezonans prywatnie pacjent nie musi posiadać skierowania i koszt rezonansu mieści się w kwocie od 400 zł do 1200 zł. Natomiast na rezonans magnetyczny refundowany musimy posiadać skierowanie od lekarza specjalisty jakim jest neurolog, kardiolog, neurochirurg, ortopeda czy inny specjalista, który zajmuje się leczeniem naszego zdrowia.
Najczęściej wykonywane badanie rezonansem magnetycznym z kontrastem i bez:
- Rezonans magnetyczny głowy
- Rezonans magnetyczny kręgosłupa
- Rezonans magnetyczny klatki piersiowej, płuc
- Rezonans magnetyczny układu nerwowego
- Rezonans magnetyczny układu moczowego
- Rezonans magnetyczny stawów
- Rezonans magnetyczny jamy brzusznej
- Rezonans magnetyczny miednicy
- Rezonans magnetyczny piersi
- Rezonans magnetyczny zatok
- Rezonans magnetyczny serca
Rezonans magnetyczny na NFZ czy prywatnie?
Rezonans magnetyczny na NFZ czy prywatnie z kontrastem czy bez pozwala określić w jakim stanie znajdują się narządy wewnętrzne pacjenta, a stosując kontrast pozwala na określenie ich funkcji. Dzięki kontrastowi badanie jest bardziej precyzyjne gdzie można określić zmiany patologiczne w układzie mięśniowym i szkieletowym czy w szpiku kostnym. Kontrast pacjentowi podaje się zazwyczaj dożylnie, i to on pobudza on organizm do emisji fal radiowych. Zaleca się pacjentowi aby pił duże ilości wody, które pomogą wypłukać podany kontrast. Pacjent może odczuwać niesmak w ustach, nudności, niepokój dlatego duża ilość wody lub kroplówka wspomoże przy skutkach ubocznych kontrastu.
Osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, neurostymulatorem, odłamkami metalu w ciele, implantami ślimakowymi czy klipsami metalowymi założonymi na tętniaka mózgu nie mogą mieć wykonanego rezonansu magnetycznego ze względu na działanie silnego pola magnetycznego.
Kto musi iść na badanie rezonansem magnetycznym?
Na badanie rezonansem magnetycznym zostaje skierowany pacjent, który boryka się z takimi problemami zdrowotnymi jak:
-
rozdwojenie rdzenia,
-
rozszczep czaszkowo-mózgowy,
-
torbiel przegrody przezroczystej,
-
niedokrwienie mózgu,
-
rozszczep kręgosłupa,
-
choroby genetyczne,
-
wrodzona zatoka skórna kręgosłupa,
-
guzki w ośrodkowym układzie nerwowym.
Pacjent tydzień przed wykonaniem rezonansu magnetycznego skierowany jest na zbadanie poziomu kreatyniny we krwi. Rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym i trwa średnio od 15 do 45 minut i przeprowadzany jest na czczo.