Do lekarza na NFZ czy prywatnie? Wybór opieki medycznej

Do lekarza na NFZ czy prywatnie? Wybór opieki medycznej

W Polsce obywatele muszą wybierać czy iść do lekarza na NFZ czy prywatnie. Ten wybór spowodowany jest często czasem oczekiwania do lekarza. Opieka medyczna możne być świadczona na NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) darmowa lub odpłatnie. Dzięki temu możemy wybrać, czy chemy skorzystać z lekarza na NFZ czy prywatnie.
 

Do lekarza na NFZ

Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia ma bezpłatne świadczenia zdrowotne z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w przychodniach, gabinetach i szpitalach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Każdy pacjent ma prawo wyboru przychodni i lekarza, może zmienić nieodpłatnie 3 razy w roku lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz na NFZ ma obowiązek wypisać skierowanie do specjalistycznej poradni, na leczenie szpitalne, skierowanie do sanatorium czy na rehabilitację. Skierowanie takie ważne jest tak długo, jak długo utrzymuje się problem zdrowotny.

Każdy kto jest ubezpieczony w NFZ ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, może korzystać z badań i porad lekarskich, leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego, rehabilitacji leczniczej lub profilaktyki zdrowotnej. W większości przypadków leczenie jest bezpłatne i pacjent nie ponosi żadnych opłat. W szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zabiegi wykonywane są w ramach ubezpieczenia.
 

Do lekarza prywatnie

Obecnie wiele prywatnych placówek zapewnia dostęp zarówno do prywatnej, jak i publicznej opieki zdrowotnej.

Korzystając z prywatnej opieki zdrowotnej pacjent nie potrzebuje skierowania od lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalisty. Leczenie w prywatnej służbie zdrowia jest prostsze i szybsze. Wiąże się to z odpłatnymi wizytami czy badaniami. Wystawione skierowanie w prywatnej przychodni na badania laboratoryjne, pacjent sam będzie musiał za nie zapłacić.

Przychodnie prywatne zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów, mogą pochwalić się nowoczesnym sprzętem jak i komfortowymi pomieszczeniami.

Głównym pozytywem prywatnej opieki zdrowotnej jest krótszy czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, pacjent ma większą dowolność w wyborze terminu lub konkretnego lekarza. Korzystne dla pacjenta jest to, że do prywatnej przychodni nie potrzebuje żadnego skierowania a może wybrać się tam ze swoimi dolegliwościami. Wystarczy, że wybierze odpowiedniego specjalistę.

Leczenie prywatne gwarantuje pacjentowi szybki termin wizyty u lekarza, można się umówić także na ten sam dzień. W prywatnej opiece medycznej leczenie szpitalne jest dość kosztowne.

Bardzo często pracodawcy kontaktują się z prywatnymi przychodniami i wykupują dla swoich pracowników pakiet na leczenie w takich przychodniach.
 

Różnice między NFZ a prywatną opieką medyczną

Podstawową różnicą między NFZ a prywatną służbą zdrowia jest finansowane, ponieważ na ubezpieczenie w NFZ składka ściągana jest co miesiąc z wynagrodzeń pacjenta, a opieka medyczna odbywa się w placówkach mających kontrakt z NFZ. Natomiast w przypadku prywatnej opieki medycznej ubezpieczenie opłacane jest przez nas samych lub pracodawców a leczenie i konsultacje z lekarzami są odpłatne. Jeśli pacjent nie ma wykupionego indywidualnego ubezpieczenia za każdą wizytę w prywatnej przychodni płaci jak i też za wszystkie badania ambulatoryjne. Niestety koszty wizyty w prywatnej przychodni są bardzo kosztowne.

Pamiętajmy jednak, ze bardzo dużo przychodni prywatnych ma podpisany kontrakt z NFZ i możemy z takiej opcji skorzystać. Ważne aby rejestrując się do specjalisty czy na badanie specjalistyczne spytać czy przychodnia ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © nfz.net.pl 2024